-

مبارزه با قاچاق مواد مخدر یا دزدی سرگردنه ای از مواد فروشان؟

image
16 ژوئن 2016
بگزارش عدالت نیوز دیروز۲۵خرداد نود پنج سردار حسین رحیمی فرمانده نیروی انتظامی استان سیستان و بلوچستان در طی مصاحبه ای با ایرنا آماری را از میزان کشفیات مواد مخدر توسط نیروهای امنیتی استان ارایه دادند.
 به گفته آقای رحیمی کشفیات مواد مخدر این دستگاه ها «در سالهای ۹۲، ۹۳ و ۹۴به ترتیب ۳۰ ، ۴۰و ۸۰ تن بوده است».
 نکته ای که نشان میدهد فعالیتعای این دستگاهها در مبارزه با پدیده قاچاق مواد مخدر ناکام مانده است، اما با این حال فرمانده نیروی انتظامی استان تاکید دارند که «با جدیت بیشتر این روش مبارزه با مواد فروشان را ادامه خواهند داد» بارها سازمانهای حقوق بشری به شدت این روش خشونت آمیز جمهوری اسلامی در مبارزه با قاچاق مواد مخدر را مورد انتقاد قرار داده و تاکید کرده اند که ایران باید کارهای بنیادی را در جهت جلوگیری از تمایل شهروندان این کشور به قاچاق مواد مخدر انجام دهد.
 از طرفی دیگر کنشگران بلوچ میگویند نیروهای دولتی با مصادره مشاغل حکومتی به نفع غیر بومیان و سپردن مدیریت بلوچستان به افراد غیر بومی عملا شهروندان بلوچ را از داشتن شغلهای ثابت محروم کرده است، موضوعی که به گفته فعالان بلوچ باعث شده است شهروندان بلوچ جهت تامین مایحتاج زندگی خود مجبور به شرکت در امر قاچاق مواد مخدر میشوند.
 از طرفی دیگر بسیاری از اعضای اپوزیسیون و منتقدان جمهوری اسلامی با طرح این پرسش که سرنوشت این حجم مواد مخدر ضبط شده چه میشود؟ دستگاههای امنیتی، مشخصا سپاه پاسداران را متهم به رهبری مافیای جهانی مواد مخدر و ترانزیت مواد با همکاری شاخه های این دستگاه نظامی در کشورهای مختلف میکنند.  این منتقدان جمهوری اسلامی عقیده دارند سپاه پاسداران بعد از کشف این مواد مخدر، بدون پرداخت هیچگونه مبلغ خریدی خود آنها را به کشورهای هدف ترانزیت میکند.
WordPress Image Lightbox